Kiremit Çeşitleri ve Özellikleri

kiremit

Evlerimizde en çok önem verdiğimiz alanlardan bir tanesi çatımızdır. Çatıların güzel görünmesi için evinize en güzel kiremit çeşidini seçersiniz. Bunun için zaman ve çaba harcarsınız.. Ancak günümüzde internet aracılığı ile bunun en iyisini seçebilmeniz mümkün. Şimdi sizin için bütün kiremit çeşitlerini anlatacağız. Kiremit çeşitleri nelerdir? Hangi kiremit çeşidi daha güzel görünür ve bu kiremit çeşitlerinin özellikleri nelerdir onlardan bahsedelim.

Öncelikle kiremit çeşitlerine bir göz atalım; Marsilya Kiremit , Granada Kiremit , Mahya Kiremit ve Alaturka Kiremit (Osmanlı Kiremit) olarak çeşitleri vardır.
Marsilya kiremit, döşenmesi en kolay kiremittir. Ülkemizde en çok tercih edilen kiremit çeşidi olmakla beraber uzun zaman kullanılabilmektedir. Bu özelliği ile en beğenilen olmayı başaran bir kiremit çeşididir. Ayrıca Marsilya Kiremit Türkiye’de ilk üretilen kiremit çeşididir.
Granada Kiremit ise, üstten ve yandan kenetlenebilme özelliğine sahip. Güzel görünüme sahip olan Granada Kiremit bir diğer ismi ile’ Portekiz Kiremit’ olarakta bilinir. Bu kiremit çeşidi daha çok Akdeniz’e kıyıları olan ülkeler tarafından kullanılmaktadır. Üstten ve alttan kenetlendiği için iklim şartları ne kadar zor olursa olsun çivi tel deliği sayesinde su sızdırmamaktadır.
Mahya kiremit, çatılarda birleşim yerlerinde kullanılmaktadır. Bu kiremit çeşidinin bir diğer imside omurga kiremittir. Bu kiremit çatı birleşim noktalarında kullanıldığı için görünümü tamamlayıcı bir özelliğe sahiptir. Bunun için özel yapıştırıcıları ile kullanmak daha sağlıklı ve güzel olacaktır.
Alaturka kiremit , Osmanlı zamanına kadar dayanan bir kiremit çeşididir. Ondan öncesi ise Roma ve Antik Yunan dönemine kadar dayanmaktadır. Nostaljik bir görünüşe sahip bir kiremit çeşididir.
Bu kiremit çeşitleri en çok kullanılan ve beğenilen kiremit çeşitleridir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s