Alaturka (Osmanlı) Kiremit

Çok eski bir geçmişe ait olan alaturka kiremit, ilk üretilen kiremit özelliğine sahiptir. Bu köklü geçmişe sahip olan kiremit, eski Roma ve Antik Yunan dönemine kadar uzanmaktadır. Bu dönemlerde üretilen alaturka kiremit günümüze kadar ulaşmıştır.  Ülkemizde özellikle tarihi süreçte  Osmanlı mimarisinde de yer almıştır. O dönemde en çok kullanılan, üretilen kiremit olmuştur ve Osmanlı Kiremit olarak tarihe geçmiştir.  Alaturka kiremit, bu özelliklere sahip olarak nostaljik bir yapıya sahiptir.  Nostalji sevenler, bunu evinde hissetmek isteyenler için mükemmel bir kiremit çeşididir.

Bu kiremit türünün bir diğer özelliği ise sadece çatı üzerinde birleştirmelerde kullanılmamasıdır. Alaturka kiremit Çatı dışında duvar üstleri, ocak çıkıntılarının baca halinde de kullanılmaktadır. Kısaca diyebiliriz ki yağmurdan korunacak tüm çıkıntılar  bu kiremit ile kapatılmaktadır.

Osmanlı kiremit olarakta bilinen Alaturka kiremit, türleri arasında en iyi su tahliyesi özelliğine sahiptir. Su tahliyesini (sızdırmazlık) en güzel şekilde yapmaktadır.

Alaturka kiremit ülkemizde Avrupa standartlarına uygun olarak üretilmektedir. Daha çok eski görüntülü evlerde dizayna uygun olarak Osmanlı kiremit kullanılmaktadır. Alaturka kiremit, taş ve ahşap evlerde daha yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.  Çatılarda tarihi yaşatmak için uygun seçim diyebiliriz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s